Достапни линкови

Сирија ослободи повеќе од 750 затвореници


Големи антивладини протести во Хомс на 27 декември 2011 година.
Сириските власти ослободиле повеќе од 750 затвореници уапсени за време на деветмесечните протести и немири против режимот на претседателот Башар ал-Асад, објавија државните медиуми. Ослободувањето на затворениците е дел од мировниот план на Арапската лига за запирање на крвопролевањата во Сирија. Набљудувачите од Арапската лига вчера пристигнаа во земјата за да утврдат дали Дамаск се придржува до планот на Лигата.
XS
SM
MD
LG