Достапни линкови

Жириновски и Зјуганов - противкандидати на Путин


Лидерот на Комунистичката партија на Русија Генадиј Зјуганов.
Ултранационалистот Владимир Жириновски и лидерот на Комунистичката партија Генадиј Зјуганов ги пријавија кандидатурите за претседателските избори во Русија што треба да се одржат в март. Своите кандидатури за изборите веќе ги пријавија премиерот Владимир Путин и поранешниот спикер на Советот на федерацијата Сергеј Миронов. Неколкумина други, меѓу кои и милијардерот Михаил Прохоров, најавија дека сакаат да се кандидираат.
XS
SM
MD
LG