Достапни линкови

Во Сирија ситуацијата била „смирувачка“


Хомс
Шефот на посматрачкиот тим на Арапската лига, кој е во посета на Сирија, изјави дека е оптимист во успешноста на својата мисија чија цел е да завршат насилствата кои траат повеке месеци во земјата. Суданскиот Генерал Мухамед Ахмед Мустафа ал Даби изјави за Ројтерс дека ситуацијата во Хомс била „смирувачка“ но оти се потребни натамошни истражувања.
Цел на мисијата е да ја набљудува примената на мировниот план на Арапската Лига во чии рамки е повлекување на војската од градовите и започнување преговори меѓу власта и опозицијата.
XS
SM
MD
LG