Достапни линкови

Северна Кореја - погреб на „Драгиот лидер“


Погребната поворка
Илјадници ожалостени луѓе денеска дојдоа на државниот погреб на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ли. На денешната церемонија не се поканети странски делегации, а властите не соопштуваат многу детали.
Севернокорејската телевизија емитуваше инсерти од централниот плоштад во Пјонгјанг каде што ијладници ожалостени луѓе се поклонуват во снегот. Севернокорејскиот лидер почина на 17 декември на 69 годишна возраст и 17 години поминати на власт.
XS
SM
MD
LG