Достапни линкови

Втор ден протести во Израел


Israel -- An ultra-Orthodox Jewish man (L) argues with a secular man during a protest against the government's pledge to curb Jewish zealotry in Israel, in the town of Beit Shemesh, near Jerusalem, 26Dec2011
Околу 10 илјади луѓе синоќа излегоа на протести во Израел против дискриминација на жените и против религиозниот фанатизам. Протестот се одржа во градот Беит Шемеш, југозападно од Ерусалим, по растот на тензиите по емитувањето на телевизиски снимни на кои се гледа како ултра-ортодоксни верници плукаат осумгодишно девојче, поради тоа што „не било облечено доволно скромно“.
Инцидентот бил снимен во градот Беит Шемеш, каде што има голема ултра-ортодоксна заедница. Откако снимките беа објавени, во изминативе два дена во градот избувнаа протести.
XS
SM
MD
LG