Достапни линкови

Висок функционер во Кремљ назначен за вицепремиер за модернизација


Владислав Сурков.
Рускиот претседател Дмитри Медведев го назначи високиот финкционер во Кремљ Владислав Сурков за заменик премиер одговорен за модернизација и технолошки развој. Досега, тој беше прв заменик на шефот на кабинетот во Кремљ и се смета дека е креатор на цврсто контролираниот политички систем во Русија. Сурков влезе во Кремљ уште за време на претседателскиот мандат на Борис Елцин.
XS
SM
MD
LG