Достапни линкови

САД во Босна екстрадираа жена осомничена за воени злосторства


Обвинетата Расема Хандановиќ.
САД во Босна екстрадираа босанска муслиманка обвинета за убиство на хрватски цивили за време на војните во поранешна Југославија. Обвинителството соопшти дека 38-годишната Расема Хандановиќ пристигнала во Босна и оти утре ќе биде изведена пред суд. Таа живеела во Бивертон, Орегон, а беше уапсена во април годинава по барање на босанските власти.
XS
SM
MD
LG