Достапни линкови

Јужнокорејска делегација на сочувство во Пјонгјанг


Севернокорејската државна телевизија објави видео за посетата на јужнокорејска цивилна делегација, која изразила сочувство за смртта на Ким Џонг Ил. Неговиот наследник, Ким Џонг Ун, вчера се сретнал и се ракувал со членовите на делегацијата во мавзолејот на својот татко во Пјонгјанг. Во јужнокорејската делегација била и Ли Хи Хо, вдовицата на поранешниот претседател на оваа земја Ким Дае Јунг, креаторот на ангажираната политика со Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG