Достапни линкови

Четири години од убиството на Беназир Буто


Пакистан денеска ја одбележува 4-годишнината од смртта на лидерот на опозицијата Беназир Буто. Таа беше убиена на 27 декември 2007 година во самоубиствен напад по предизборен митинг на нејзината партија во градот Равалпинди. Сопругот на Буто, актуелниот пакистански претседател Асиф Али Зардари, се наоѓа во родниот град на Буто, Гархи Куда Бакш, каде што се очекува да им се обрати на стотици работници, членови на Пакистанската Народна партија, чиј лидер беше Беназир Буто.
XS
SM
MD
LG