Достапни линкови

Прослава на Божиќ


Илустрација.
Католичките верници, протестантите и дел од православните христијани денеска го слават Божиќ.

Традиционално во Македонија, централната прослава по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше свечена литургија.

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов им го честита празникот на верниците.

Најголем дел од православните верници во Македонија го слават Божиќ на 7 јануари.
XS
SM
MD
LG