Достапни линкови

ЕУ загрижена за потврдувањето на казната на Тимошенко


Шефицата за заедничка надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон.
Шефицата за заедничка надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изрази жалење, откако Апелациониот суд во Киев ја потврди казната од 7 години затвор за поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко. Ештон ги потсети украинските власти дека владеењето на правото е неопходно за подобри односи со ЕУ. Таа оцени дека жалбената постапка не ги решила пропустите од првото судење и оцени дека „прашањето за селективна правда во Украина продолжува да бара внимание“.
XS
SM
MD
LG