Достапни линкови

Јужнокорејска делегација на погребот на Ким Џонг Ли


Јужнокорејските власти соопштија дека поранешната прва дама Ли Хи Хо ќе присутвува на свечената церемонија за одбележувањето на смртта на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ил. Во соопштението е наведено дека
севернокорејските власта дале одобрение за дводневна посета.
Јужнокорејската првата дама му беше сопруга на претседателот и добитник на Нобелова Награда, лауератот Ким Дае Јунг кој почина во 2009-тата година.
Тој за време на неговиот мандат ( 1998-2003) повторно воспостави врски со Северна Кореја. Неговата сопруга ќе ја предводи 13 члената делегација која ќе присутвува на церемонијата.
XS
SM
MD
LG