Достапни линкови

Илјадници на протестите во Москва и Санкт Петерзбург


Повеќе илјади луѓе веќе се собраа во Москва и Санкт Петерзбрург на демонстрациите на руската опозиција против злоупотребите на парламентарните избори одржани на почетокот на Декември.
Во Москва на демонстрациите се очекува да се појават, познатиот анти владини блогер Алексеј Навални, рок пеачот Јуриј Шевчук, писателот Борис Акунин и можеби поранешниот советски Претседател Михаил Горбачов.
Опозицијата ги оспорува изборите на кои победи Обединета Русија на Премиерот Владимир Путин наведувајки низа не регуларности од независните посматрачи.
XS
SM
MD
LG