Достапни линкови

Советот за Безбедност ги осуди нападите во Сирија, но...


Дамаск - фотографиј на сириската државна телевизија
Советот за Безбедност на ОН го осуди вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Дамаск во кои загинаа 44 луѓе а многумина беа ранети.
Советот изрази жалење до семесјствата на жртвите, и до сирискиот народ, но не и до сириската влада која е обвинета од Запад дека сурово се пресметува со анти владините демонстранти во изминативе 9 месеци.
Владата на Сирија ја обвини Ал Каеда за нападот врз безбедносните инситуции, додека можеби таа самата е одговорна за нападот за да го одвлече вниманието од насилството врз демонстрантите.
И покрај осудата на нападите, Советот за Безбедност не успеа да донесе резолуција за насилсвото во Сирија.
XS
SM
MD
LG