Достапни линкови

Намален кредитниот рејтинг на Словенија


Агенцијата Мудис и го намали кредитниот рејтинг на Словенија, со обајснување дека таа земја се соочува со ризици од должничката криза во еврозоната. Мудис прецизира дека најверојатно ќе биде неопходно словенечката влада да даде дополнителни финансиски гаранции за поддршка на банките, потег кој би можело да и наштети на економијата на Словенија која од 2007 година е дел од еврозоната.
XS
SM
MD
LG