Достапни линкови

Хашкиот трибунал нема да и суди на Карла дел Понте


Некогашната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте
Хашкиот трибунал нема да покрене постапка против некогашната главна обвинителка Карла дел Понте и други членови на обвинителниот тим. Судот заклучи денеска дека нема доволно основи за покренување постапка за непочитување на судот и поради наводно заплашување на сведоци.
Судот во минатата година одлучи да ги истажи тврдењата на сведоците во постапката против Воислав Шешељ, според кои обвинителите им се заканувале, ги уценувале и ги поткупувале.
XS
SM
MD
LG