Достапни линкови

Чистка на одговорните за немирите во Казахстан


Штрајк на работниците од нафтената индустрија во Жанаозен.
Сменет е директорот на државната казахтанска компанија за нафта и гас КазМунаиГаз, Болат Акчулаков, објавија руските и казахтански новински агенции, повикувајќи се на неименувани извори. Исто така, се наведува дека е сменет и началникот на областа Мангистау, Кримбек Кушербаев. Во неодамнешните судири меѓу штрајкувачите од нафтената индустрија и полицијата токму во оваа област, во градот Жанаозен, имаше 15 загинати и стотина повредени.
XS
SM
MD
LG