Достапни линкови

Бердимухамедов ќе има седум противкандидати за претседател


Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов гледа 3Д филм во кино во Ашкабат.
Актуелниот претседател на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов ќе има седум противкандидати на претстојните претседателски избори. Тројца од противкандидатите се директори на најголемите компании во земјата. Во Туркменистан има само една политичка партија – Демократската партија на Туркемнистан. На чело на партијата е претседателот Бердимухамедов, кој се очекува да победи на изборите на 12 февруари.
XS
SM
MD
LG