Достапни линкови

Протест на новинарите во Истанбул


Мустафа Озер, фотограф за Франс Прес, е меѓу уапсените.
Околу 300 турски новинари, доцна синоќа излего на улиците на Истанбул во знак на протест поради апсењето на новинари во истрагата за поврзаноста на курдски активисти со сепаратистички милитанти. Турската полиција вчера уапси 38 лица, повеќето од нив новинари. Генералниот секретар на новинарската асоцијација, Алпер Тургут, изјави дека се зголемува притисокот врз медиумите во Турција.
XS
SM
MD
LG