Достапни линкови

Самуел Жбогар амбасадор на ЕУ во Косово


Самуел Жбогар
Поранешниот министер за надворешни работи на Словенија Самуел Жбогар од 1 февруари идната година ќе биде претставник на ЕУ во Косово. Како што јави словенечката телевизија, одлуката за неговото наименување ја донесла високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон. Жбогар е прв словенечи дипломат кој ќе ја извршува функцијата амбасадор на ЕУ во некоја земја.
XS
SM
MD
LG