Достапни линкови

ММФ и додели над 500 милиони евра на Романија


Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека и доделил 507 милиони евра на Романија, јавуваат агенциите, додавајќи дека засега Букурешт нема да ги искорити и претпочита да ги чува во резерва. Последната сума била во рамките на заемот од 3,6 милијарди евра, што и беше одобрен на Романија во март годинава. Романската економија западна во рецесијата од 2009 година. Од тогаш Романија постигна добар напредок, изјави заменик генералниот директор на ММФ Дејвид Липтон.
XS
SM
MD
LG