Достапни линкови

САД предлагаат ангажирање на повеќе жени медијатори


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон рече дека Соединетите американски држави се надеваат на спречување и решавање на конфликти со инволвирање на повеќе жени во преговарачките процеси. Клинтон изјави дека американскиот претседател Барак Обама потпишал предлог за нов план, со кој им се дава глас на жените во заедниците. Согласно податоците на Обединетите нации, само 10 отсто од посредниците и преговарачите за мир се од женскиот пол.
XS
SM
MD
LG