Достапни линкови

Меркел бара укинување на паралелните структури на северно Косово


Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика косовските и српските власти да почнат со заеднички гранични контроли, како што е договорено, за да се стави крај на немирите во северно Косово. По средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи на аеродромот во Приштина, Меркел повтори дека Германија бара укинување на паралелните структури на северно Косово, како што се општините, судовите и училиштата. За време на кратката посета, таа се сретна и со германските војници на Косово.
XS
SM
MD
LG