Достапни линкови

ЕУ бара политичка еволуција на Украина


Украинскиот премиер Виктор Јанукович со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо.
Преговорите меѓу 27-те земји членки на ЕУ и Украина за Спогодбата за асоцијација заврши, но потпишувањето на документот ќе зависи од политичката еволуција на Киев. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј на самитот ЕУ-Украина што се одржува во Брисел.

Проблеми во односите меѓу Украина и Унијата предизвика затворањето на поранешната премиерка Јулија Тимошенко.
XS
SM
MD
LG