Достапни линкови

Шведскиот Сааб прогласи банкрот


Шведскиот авто производител Сааб денеска поднесе документација за банкрот. Бордот на компанија соопшти дека кинеската групација Џоунгман соопштила дека се повлекува од плановите да инвестираа во Сааб.
Клучно за одлуката на кинезите било соопштението на Џенерал Моторс, поранешен сопственик на Сааб, дека нема да дозволи неговата технологија да биде продадена на кинеските инвеститори.
XS
SM
MD
LG