Достапни линкови

Во Каиро мирно по судирите минатата ноќ


Во Каиро денеска е мирно по ноќешните судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност во кои загинаа најмалку двајца луѓе.
До судите дошло кога армијата се обидела да ги растера демонстрантите на Тахрир. Од петокот 12 луѓе загинаа, а стотици се повредени.
САД и ОН изразија длабока загриженост за насилството и ги повикаа властите да ги држат настрана силите кои ги кршат правата на демонстрантите.
XS
SM
MD
LG