Достапни линкови

Кувајќаните уапсени во Иран не биле шпиони


Илустрација: Техеран.
Иранските медиуми објавија дека двајцата Кувајќани уапсени минатиот месец под обвиненија за шпионажа се ослободени, а обвиненијата се повлечени. Иранскиот амбасадор во Кувајт, Рухола Каремани, за новинската агенција Мехр изјавил дека двајцата нелегално работеле како новинари во Иран, каде што влегле со туристички визи, но не се точни шпекулациите дека биле шпиони.

Односите меѓу шиитскиот Иран и неговите сунитски арапски соседи за затегнати по немирите во доминантно шиитскиот Бахреин, за кои владата директно го обвини Иран.
XS
SM
MD
LG