Достапни линкови

Еден загинат и 11 повредени во насилства во Казахстан


Немири и апсења во градот Жанаозен во западен Казахстан.
Еден човек загина, а 11 се ранети во немирите во регионот Мангустау во западен Казахстан. Обвинителството соопшти дека полицијата употребила оружје да ги растера „насилните демонстранти“.

Во овој регион, во градот Жанаозен во петокот загинаа 11 луѓе во насилствата што избувнаа по отпуштање работници од нафтената индустрија.

Претседателот Нурсултан Назарбаев прогласи 20-дневна вонредна состојба во градот за да се смират нередите.
XS
SM
MD
LG