Достапни линкови

Започна сослушувањето на Бредли Менинг


Во Форт Мејд во Мериленд започна сослушувањето на американскиот војник обвинет за најголемото истекување на класифицирани информации во американската историја.
На сослушувањето, кое ке трае неколку дена треба да се одреди дали 23 годишниот Бредли Манинг ке се соочи со воен суд.
Според властите, тој данлодирал стотици илјадници „ чувствителни“ дипломатски материјали кои веројатно беа откриени на интернет страницата на Викиликс. Манинг беше уапсен во Мај 2010 година.
Тој, како што се тврди, ги данлодирал фајловите додека работел како воен аналитичар во Ирак.
XS
SM
MD
LG