Достапни линкови

Американскиот војник осомничен за соработка со Викиликс на сослушување


U.S. -- Army intelligence agent, Bradley Manning who is suspected by US officials of being behind the leaked cables and war reports on whistleblower site Wikileaks, undated
Американскиот војник обвинет за најголемото истекување на класифицирани информации во американската историја денеска за прв пат ќе се појави пред суд. На сослушувањето во Форт Мејд во Мериленд треба да се одреди дали 23 годишниот Бредли Манинг ке се соочи со воен суд.

Според властите, тој данлодирал стотици илјадници „ чувствителни“ дипломатски материјали кои веројатно беа откриени на интернет страницата на Викиликс. Манинг беше уапсен во Мај 2010 година.

Тој, како што се тврди, ги данлодирал фајловите додека работел како воен аналитичар во Ирак.
XS
SM
MD
LG