Достапни линкови

Руската царина заплени радиоактивен материјал од Иран


Руската царинска служба соопшти дека денеска на мосоковскиот аеродром Шереметјево запленила радиоактивен материјал во багаж на еден патник од Техеран. Испитувањата покажале дека станува збор за содиум 22, изотоп што може единствено да се произведе во нуклеарен реактор. Покрената е кривична истрага, но засега не се соопштува идентитетот на патникот кај кого бил открен радиоактивниот материјал.
XS
SM
MD
LG