Достапни линкови

Меркел в понеделник на Косово


Германската канцеларка Анегла Меркел
Германската канцеларка Анегла Меркел се очекува в понеделник да престојува на Косово, е потврдено денеска од германската амбасада во Приштина. Притоа се наведува дека таа ќе ги посети германските мировни сили и ќе разговара со косовските официјални претставници. Триесетина германски и австриски војници кон крајот на минатиот месец беа повредени во судирите со косовските срби кои се противат на отстранувањето на патните блокади на северот на Косово.
XS
SM
MD
LG