Достапни линкови

Во Каиро и денеска судири


Египет - архива
Во Каиро денеска дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата која се обиде да го уапси активист Абоуди Ибрахим. Засега нема информации за жртви и повредени.
Веќе три недели во демонстрантите протестираат пред владата во Каиро во обид да го спречат новиот премиер Камал ал Ганзоури да влезе во зградата.
За демонстрантите Ганзоури е дел од режимот кој беше остранет со арапската пролет во Февруари.
XS
SM
MD
LG