Достапни линкови

ХРВ: Сиријската армија има наредба да пука врз демонстрантите


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека командантите на сиријската армија им наредиле на војниците да ги запрат протестите против режимот на претседателот Башар Ал Асад со сите расположливи средства, па и со стрелање врз демонстранти. Исто така воените лидери наредувале незаконски апсења и тортура врз затвореници. Претседателот Асад демантира дека наредил брутално сузбивање на демонстрациите.
XS
SM
MD
LG