Достапни линкови

Амнести Интернешнел-зголемен број на егзекуции во Иран


Амнести Интернешнел во најновиот извештај соопшти дека најмалку 488 лица биле егзекутирани во Иран поради наркопрекршоци во 2011 година, со што бројката на такви егзекуции е зголемена за речиси трипати во однос на 2009 година.
Според извештајот кој се повикува на официјални и неофицијални извори до крајот на ноември годинава во Иран биле егзекутирани 600 лица.
XS
SM
MD
LG