Достапни линкови

Пад на акциите, златото нафтата и еврото


Акциите, нафтата, златото и еврото забележаа пад поради загриженоста за европската должничка криза. Вредноста на еврото се намали во однос на доларот,односно едно евро се менува за помалку од долар и 30 центи за прв пат од јануари.
На берзата американскиот Дау Џонс индекс се намали за 131 поен или повеќе од еден насто, а пад има и на германската и француската берза.
Златото на американскиот пазар се намали за речиси 4 насто, а нафтата за 5 проценти.
XS
SM
MD
LG