Достапни линкови

Авганистан протестира, Талибанците отвораат канцеларија во Катар


Доха, Катар.
Авганистанското Министерство за надворешни работи го повика „на консултации“ својот амбасадор во Катар. Очигледно се работи за протест, откако Кабул не беше консултиран за отворањето канецеларија на Талибанците во оваа заливска држава. Според некои информации, САД и Германија биле консултирани за отворањето на канцеларијата на Талибанците, со цел да се олеснат евентуални мировни преговори со оваа милитатнна организација.
XS
SM
MD
LG