Достапни линкови

Гризлов најави повлекување од спикерската позиција во Думата


Борис Гризлов.
Спикерот на Долниот дом на руската Дума, Борис Гризлов, изјави дека нема да остане на функцијата по конституирањето на новиот парламент. Гризлов е и претседател на Врховниот совет на владејачката партија Единствена Русија. Во изминатава деценија тој беше моќен симбол на политичкиот систем во Русија под власт на Владимир Путин. Конститутивната седница на новиот состав на Долниот дом на парламентот е закажана за 21 декември.
XS
SM
MD
LG