Достапни линкови

Таџикистан и САД во борба против трговијата со радиоактивни материјали


Tаџикистанскиот министер за надворешни работи Хамрохон Зарифи.
Таџикистан и САД потпишаа договор за борба против нелегална трговија со радиоактивни материјали. Договорот го потпишаа американскиот амбасадор во Душанбе Кен Грос и таџикистанскиот министер за надворешни работи Хамрохон Зарифи. За време на Советскиот Сојуз во северен Таџикистан се ископуваше ураниум. Рудниците се официјалнио затворени, но постои загриженост од нелегални ископувања.
XS
SM
MD
LG