Достапни линкови

Лавров - западниот став кон Сирија е неморален


U.S. - ussian Foreign Minister Sergey Lavrov addresses the 66th General Assembly at the United Nations in New York, 27Sep2011
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги отфрли повизите Москва да ги подржи санкциите против Сирија велејки дека ултиматумот нема да помогне да се реши кризата. Според Лавров,
Запад го притиска режимот на Башар ал Асад додека ги затвора очите пред насилството што го правеле милитантите.
Лавров исто така изјави дека Москва ја советува Сирија да го прифати планот на Арапската лига за крај на насилствата. Русија и Кина ставија вето во ОН врз санкциите за Сирија предложени од западните земји.
XS
SM
MD
LG