Достапни линкови

Канада - наскоро забрана за фереџе на јавна церемонија


Владата во Канада објави дека ќе забрани учество на граѓански церемонии на жените кои го покриваат лицето.
Министерот за имиграција Џејсон Кени изјави дека се добиени поплаки од судии и парламентарци дека жени ностат фереџе кога формално стануваат канаѓанки. Неговата изјава се очекува да предизвика реакции кај оние кои сметаат дека тоа ограничување значи повредена на човековите права и слободи согласно канадскиот устав.
XS
SM
MD
LG