Достапни линкови

САД ја поздрави најавата на Медведeв за истрага по изборите


U.S. -- President Barack Obama shakes hands with his Russian counterpart Dmitry Medvedev during the APEC Summit in Honolulu, 12Nov2011
Американските власти го поздравија ветувањето на рускиот претседател Дмитри Медведев дека ќе се спроведе истрага за обвинувањата за измама на неодамнешните парламентарни избори.Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека доказот за измама ќе лежи во тоа како ќе се спроведе истрагата и како ќе се импелментираат потоа наодите кои ќе произлезат од неа. Таа ова го изјави во Вашингтон по средбата со британскиот секретар за надврешни работи Вилијам Хаг кој што изјави дека руските мерки треба да произлезат токму од резулататите од истрагата. Претходно и ЕУ го поздрави потегот на Медведев
Во саботата десетици илјади луѓе излегоа на масовните протести против парламентраните резултати твдејќи дека се дело на измама на владеачката партија.
XS
SM
MD
LG