Достапни линкови

ОН: Околу 5 илјади луѓе загинале во Сирија


Сирија, девојче држи во рака курдско знаме за време на антивладините протести
Околу 5 илјда луѓе загинале во 9 месечните протести во Сирија, меѓу кои 300 од жртвите се деца,изјави високиот комесар за зчовекови права во Обединетите Нации Нави Пилај. Таа во својот говор во Советот за безбедност на Обединетите Нации истакна дека над 14 илјади луѓе уапсени а мад 12 илјади го наппуштиле својот дом во изминативе 9 месеци, од почетокот на антирежимските протести.

Вчера во Сирија се одржаа локални избори , додека траеа судирите меѓу поддржувачите на режимот и демонстрантите. Сиријската организација за заштите на човековите права со седиште во Лондон соопшти дека за време на гласањето,воените дезеретери и безбедносните сили воделе битки во две села во провинцијата Идлиб при што најмалку еден човек загинал.
XS
SM
MD
LG