Достапни линкови

Италијанските синдикати организираат генерален штрајк


Италијанските синдикати денеска ќе организираат генерален штрајк во знак на незадоволство од предложените реформи на пензискиот систем, кои се наменети да ја спасат земјата од финансиски крах. Одлуката на синдикатите за одржување на штрајкот следи по средбата на синдикалните лидери со премиерот Марио Монти, чија цел беше да се избегне штрајкување. Еден од синдикалците по средбата изјави дека премиерот само ветил дека ќе ги разгледа нивните барања.
XS
SM
MD
LG