Достапни линкови

Претседателски избори во Придњестровие


Билборд на претседателот Игор Смирнов.
Граѓаните на самопрогласената Република Придњестровие денеска гласаат на претседателски избори. Актуелниот претседател, 70-годишниот Игор Смирнов, кој е на чело на Придњестровие од отцепувањето од Молдавија во 1990 година, изрази увереност дека ќе биде реизбран на претседателската функција петти пат по ред. Тој рече дека изборите ќе допринесат за создавање посилна држава и за поблиски односи со Русија. Ниту една земја во светот не ја признава независноста на Придњестровие.
XS
SM
MD
LG