Достапни линкови

Над 700 затвореници ќе бидат амнестирани во Туркменстан


Претседателот на Туркменстан Гурбангули Бердимухамедов потпиша декрет за ослободување на 754 затвореници на Денот на неутралноста, јавија туркменстанските медиуми. Бердимухамедов изјавил дека потпишаната амнестија е во знак на „одржување на принципите на милоста, братска љубов, правда и хуманост“. Меѓународните групи за човекови права често им забележуваа дека Туркменстанските власти за непочитување на човековите права како и за одбивањето да се имплементираат судски реформи.
XS
SM
MD
LG