Достапни линкови

Казахстанскиот претседател не сака да биде „Херој на народот“


Нурсултан Назарбаев
Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев денеска за медиумите изјави дека нема да ја прифати наградата „Херој на народот“, додавајки дека нема ништо против одбележувањето на први декември како Денот на првиот претседател на Казахстан. Кон крајот на Ноември казахстанската влада одобри предлог за доделување на наградата за претседателот, на денот кога земјата одбележува 20 години независност на 16 Декември. Назарбаев рече дека нема да го уважи предлогот.
XS
SM
MD
LG