Достапни линкови

Србија не смее да се откаже од ЕУ, изјави Тадиќ


Belgium - Herman Van Rompuy, President of the European Union (R) welcome Boris Tadic, President of Serbia, Brussels, 25Nov2011.
Претседателот на Србија Борис Тадиќ изјави денеска дека Србија не смее да се откаже од европската иднина, бидејки секоја друга одлука би имала тешки последици. Во обраќањето до нацијата по повод одлуката од самитот на ЕУ, за кандидатскиот статус на Србија да се расправа во почетокот на наредната година, Тадиќ оцени дека Србија припаѓа во Европа и оти ќе го добие статусот наредниот пат. Тој повтори дека Србија нема да го признае Косово.
XS
SM
MD
LG