Достапни линкови

Русија можеби ќе го бојкотира самитот на НАТО


Сергеј Рибаков
Русија денеска соопшти дека можеби ќе го бојкотира самитот со НАТО доколку не се надминат разликите околу ракетниот одбранбен систем на Алијанста во Европа.
Заменикот министер за надворешни работи Сергеј Рибаков изјави дека одлуката за самитот во Чикаго ќе биде донесена по 4 Март по изборите за Претседател на кои се очекува Премиерот Владимир Путин да се врати на претседателското место.
Изјавата на Рибјаков доаѓа по несупешните министерски дискусии за ракетниот штит вчера во Брисел.
XS
SM
MD
LG