Достапни линкови

Руските власти дозволија протести на опозицијата


Активистки на Фемен одржаа перформанс во знак на подршка на руската опозиција пред црквата на Исус Спасителот во Москва
Руските власти и дозволија на опозицијата да одржат масовен протест против изборните злоупотреби. Оваа одлука доаѓа откако полицијата употреби сила на серијата демонстрации во текот на оваа недела.
Стотици припадници на опозицијата кои протестираат затоа сметаат дека изборите биле не фер и дека имало бројни нарушувања беа уапсени.
Денеска ќе бидат соопштени конечните резултати од изборите на кои според Изборната Комисија. Речиси половина од гласовите ги доби партијата „Обединетита Русија“ на Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG